poniedziałek, 4 marca 2013

Czerniak jest nowotworem złośliwym skóry.



Plik:Melanoma.jpg                                                                                                                                                                   
Czerniak złośliwy jest najbardziej złożony spośród wszystkich nowotworów skóry oraz wymaga innego podejścia diagnostycznego i terapeutycznego niż rak podstawnokomórkowy czy płasko-nabłonkowy. Na szczęście coraz większa świadomość społeczna przyczyn prowadzących do rozwoju raka skóry oraz sposobów zapobiegania mu, a także poznanie jego wczesnych objawów i nowe metody leczenia sprawiają, że ryzyko zgonu jeszcze się zmniejsza.

 

Dlaczego  promienie słoneczne i inne żródła promieniowania ultrafioletowego, np. solaria, mogą wywołać tak śmiertelne zmiany w skórze? Wina nie leży po stronie widzialnego widma światła słonecznego, lecz w „ukrytym” dla człowieka promieniowaniu ultrafioletowym. Promieniowanie to pobudza komórki warstwy podstawnej skóry do wytwarzania związków chemicznych zwanych czynnikami wzrostu, które z kolei hamują odpornościowe mechanizmy obronne i prowadzą do powstawania niewidocznych zmian w ludzkim DNA – najważniejszym związku chemicznym potrzebnym do zdrowego odtwarzania się komórek. Kluczowe dla tych zmian jest to, w jaki sposób prawidłowe komórki „umierają” po spełnieniu swoich życiowych funkcji.

 
Jednym z działań promieni słonecznych na skórę jest hamowanie apoptozy. Komórki uszkodzone przez promieniowanie ultrafioletowe nie mogą rozpoznawać wczesnych zmian prowadzących do rozwoju raka i nie przestrzegają zaleceń wydawanych przez kontrolę jakości, która nakazuje im umrzeć. Zamiast tego dalej się mnożą i produkują coraz więcej komórek potomnych, którym przekazywany jest ten sam błąd. Wkrótce prawidłowa budowa skóry ulega zniszczeniu, gdyż komórki niepodlegające apoptozie rozmnażają się szybciej niż te leżące wokół nich; zabierając im miejsce, mnożą się i tworzą masę nieprawidłowych komórek, która wystaje ponad zdrowe tkanki. Pierwszym objawem tego stanu jest guz bądź guzek, pogrubienie lub niegojące się owrzodzenie skóry.

 
Najważniejszą informację jest to, że jeśli na skórze posiada się wiele znamion barwnikowych, lepiej unikać bezpośredniego kontaktu skóry z promieniami słonecznymi.

 
Wykrywanie- Samodzielne wyrywanie wczesnych ognisk czerniaka.
Im wcześniej zauważymy ognisko czerniaka na swojej skórze, tym większe są szanse na to, że zostanie on uchwycony przed wytworzeniem odległych przerzutów i że uzyska się trwałe wyleczenie.
Istnieje duże prawdopodobieństwo, że zmiana na skórze jest czerniakiem, gdy jest niesymetryczna (większość łagodnych zmian ma symetryczny kształt), ma nierówne obrysy i jej granice sprawiają wrażenie rozmytych, a ponadto jakby w sposób niezauważalny wnika w sąsiadującą z nią skórę, na jej powierzchni występują różnorodne odcienie koloru brązowego, czarnego lub niebieskiego i jej średnica przekracza 6 mm. Powyższe cechy stanowią podstawę rozpoznania czerniaka z wykorzystaniem systemu ABCDE, który stosuje się, aby ostrzec osoby na świecie, że mogą mieć ten nowotwór:
A – oznacza asymetrię 
B – oznacza rozmyte granice 
C – oznacza zmiany w zabarwieniu 
D – oznacza średnicę powyżej 6 mm
E – oznacza uniesienie zmiany powyżej poziomu skóry lub powiększenie wymiarów 

 
System ABCDE nie uwzględnia „guzkowatych” postaci czerniaka, które mogą być symetryczne i mieć dobrze widoczne gładkie, regularne brzegi, w wyniku czego pacjent może się zgłosić do lekarza już w zaawansowanym stadium rozwoju choroby. Ponadto w czerniakach guzkowatych i tych o małych wymiarach mogą nie występować zmiany w zabarwieniu, a małe zmiany nowotworowe niekiedy dają odległe przerzuty, zanim osiągną średnicę 6 mm. W przypadku wczesnych postaci czerniaków mogą nie występować kryteria ABC i D. System ABCDE nie bierze pod uwagę „świeżych” zmian w wyglądzie skóry, co jest jego poważną wadą.
Nowe opracowania broszurowe wydane przez Amerykańskie Towarzystwo Przeciwrakowe i grupę zajmującą się badaniami nad rakiem w Wielkiej Brytanii nie korzystają z systemu ABCDE – został on zastąpiony nowym, siedmiopunktowym testem. Poniżej podano trzy główne cechy czerniaka:
  • Zmiana wielkości
  • Zmiana kształtu
  • Zmiana zabarwienia
Trzy mniejsze objawy to:
  • Zapalenie, tworzenie się strupa lub krwawienie
  • Zmiany w odczuwaniu (zmiana sprawia wrażenie innej niż była, może pobolewać lub swędzieć)

  • Średnica 7 mm lub większa


Czerniak zdjęcia -nieregularna powierzchniaCzerniak - zdjęcie 3
Czerniak zdjęcia
Czerniak zdjęcia
                                                                                         


                                             

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz